מאמרים

פרוטוקול פריז והשלכותיו הכלכליות על הפלסטינים(2000-1994)

ניתוח מעמיק של שנות היישום הראשונות של פרוטוקול פריז מצביע על תפקידו המרכזי בהיעדרה של עצמאות כלכלית פלסטינית (אפרים לביא)

במאמר מנתח אל"מ מיל. ד"ר אפרים לביא, המתמחה בנושא הפלסטיני, וששימש בתפקידים בכירים בגופי התיאום הבטחוניים מול הפלסטינים בשנים הרלוונטיות, את הפרוטוקול. מסקנתו היא כי המסגרת שיצר ההסכם נכפתה על הפלסטינים שדווקא היו מעוניינים בכלכלה עצמאית, וכי מסגרת ההסכם תרמה רבות לעיוותים בכלכלה הפלסטינית. עיוותים שמחלקם היא סובלת עד היום. במקביל, עומד המאמר על הליקויים המבניים האחרים שהביאו למצב הבעייתי בו נמצאה הכלכלה הפלסטינית בסוף שנות ה-90' של המאה ה-20.

למאמר...

מדינה באמצע הדרך

מדינה באמצע הדרך, אפרים לביא (הארץ 31.8.2010)

עם חידוש השיחות הישירות בין ישראל לפלסטינים, ראוי לזכור כי בימים אלה מלאה שנה לתוכנית של ממשלת סלאם פיאד: "פלסטין - סיום הכיבוש והקמת המדינה". מטרת התוכנית היא לקבוע עובדות בשטח, שיאפשרו לכונן מדינה פלסטינית דה-פקטו בעוד כשנה, גם אם לא תושג התקדמות במשא ומתן.

בחלוף שנה, הישגי פיאד ניכרים לעין: ממשלתו פועלת בשקיפות ומצליחה לקדם תוכניות פיתוח כלכליות וחברתיות. הרושם הוא, שפיאד הצליח ליצור בגדה המערבית סביבה נוחה של ביטחון ויציבות החיוניים לעסקים והשקעות, ועלה בידו למשוך משקיעים זרים. תמונת מצב זו, המלווה במסרים ברורים של נטישת דרך המאבק האלים, מובילה את הקהילה הבינלאומית להמשיך בתמיכתה ברשות הפלסטינית.

קרא עוד...

שנה לתוכנית ראש הממשלה סלאם פיאד

שנה לתוכנית ראש הממשלה סלאם פיאד: "פלסטין - סיום הכיבוש והקמת המדינה"
רשמים מביקור ברמאללה, יולי 2010

אפרים לביא

ב-13 יולי 2010 התלוויתי למנכ"ל לשכת המסחר ישראל-פלסטין, מר אבי נודלמן, לביקור בעיר רמאללה. לשכת המסחר הוקמה לפני מספר חודשים והיא פועלת בחסות קרן Portland Trust. מארחינו היו אנשיPortland Trust רמאללה, בהם זיאד אל-בנדק, שר התיירות לשעבר וכיום האחראי ברשות הפלסטינית על הקשרים עם הוותיקן, מספר צעירים פלסטינים משכילים העובדים בקרן [דוברי אנגלית רהוטה], עו"ד הגב' ניקולה קובולד, מנהלתPortland Trust בלונדון, תעשיין בכיר מרמאללה, וכן פעיל מהתאחדות היבואנים הפלסטיניים, שהוא חבר ב"מועדון הדיפלומטי הפלסטיני" ומקורב לבכירים בנשיאות הרשות ולשרים בממשלתו של סלאם פיאד.

קרא עוד...

לחזק את הרשות הפלסטינית

לחזק את הרשות הפלסטינית (אפרים לביא) (הארץ 11.4.2011)

מקורות הדינמיקה המטלטלת את המשטרים במזרח התיכון שונים מאלה, המאפיינים את הדינמיקה הפנים-פלסטינית. החברה הפלסטינית שסועה ומפולגת, ונמצאת תחת כיבוש ובמאבק לעצמאות מדינית. שקיעת הסמלים הלאומיים שלה בשנים האחרונות, ובמרכזם תנועת השחרור הלאומית, הפתח, שנותרה חסרת לכידות פנימית ואיבדה את תמיכת הציבור, שבירת האחדות הלאומית בעקבות הפיצול מחמאס, וזניחת רעיון "ההתנגדות" (אל-מקוואמה) לטובת בניין מדינה - כל אלה מעידים שאין כיום בגדה המערבית כוח פוליטי היכול להניע תהליכים עממיים רחבים, כמו התנגדות לשלטון הרשות הפלסטינית או התקוממות נגד הכיבוש הישראלי. לרוב הצעירים אין כיום מטרה משותפת, חברתית או פוליטית, והם מעדיפים להתרכז בקידום ענייניהם האישיים: לימודים, תעסוקה ומשפחה.

עם זאת, ההנהגה הפלסטינית מודעת לכך, שהערעור על הלגיטימציה להמשך שלטונה בהעדר בחירות כלליות ואיבוד השליטה על רצועת עזה, עלולים לשמש כר נוח להתפתחות תסיסה עממית נגדה. התעוררות כזאת עשויה להתבסס על קהלים דומים לאלה שחוללו את האירועים בתוניסיה ובמצרים, שלא הונעו מכוחה של אידיאולוגיה פוליטית-מפלגתית מוצקה.

קרא עוד...