תהליך אנאפוליס (2008-2007) "נווה מדבר" או "פאטה מורגנה"

 

מאת עומר צנעני

2015, 161 עמודים, 50 ש"ח  

anapolis-cover

לאחר שהסתיים "תהליך אנאפוליס" (2008-2007) בלא להניב הסכם כלשהו, היו מי שהאשימו את הצד הפלסטיני ואת הנשיא מחמוד עבאס וטענו שהוא לעולם לא יחתום על הסכם עם ישראל. מנגד היו מי שתלו את האשמה בצד הישראלי וטענו כי עבאס יחתום אם תוצע לו "עסקה הוגנת". מי צדק? מה באמת קרה בתהליך המדיני הישיר האחרון שנודעה לו משמעות של ממש, שהתקיים עד כה בין ישראל לאש"ף? ועד כמה חלה בו התקדמות לעבר הסכם הקבע?

הספר מנסה לספק מענה לשאלות אלה, תוך שהוא מנתח לעומק את הרקע לתהליך, את העקרונות המנחים של ניהולו ואת פערי התפיסות והעמדות בין הצדדים בנוגע ל"מקורות הסמכות", למהות המדינה הפלסטינית ולמרחב האפשרי להסכם בנושאי הליבה: גבולות, ביטחון, ירושלים ופליטים – וכל אלה בהשוואה לתוצאותיו של תהליך קמפ דיויד-טאבה (2001-2000).

המחבר, בעל ניסיון עשיר והיכרות ארוכת שנים עם הנושא הישראלי-פלסטיני בתפקידיו במערכת הביטחונית והמדינית, מבסס את ניתוחו על

מגוון מקורות, בכלל זה סיכומים פרטניים של מסמכי מדיניות ומפגשי משא ומתן שהודלפו לתקשורת הערבית, וכן ראיונות שקיים עם אישים מרכזיים שנטלו חלק בתהליך אנאפוליס, גם מן הצד הישראלי וגם מן הצד הפלסטיני.

הספר מספק הצצה ייחודית לנעשה סביב שולחן המשא ומתן ו"מאחורי הקלעים" של התהליך המדיני. הוא כולל גילויים מפתיעים לגבי עמדות האמת של הצדדים, הסבך האסטרטגי והפוליטי שמאחורי התהליך, והשיקולים, הענייניים והפחות-ענייניים, שהנחו את הצדדים לתהליך.

בפרק הלקחים שיש להפיק מניתוחו מדגיש המחבר את הצורך לשנות גישה ולקדם הכרעה אסטרטגית היסטורית, שתוליך להכרה הדדית, ליצירת גישה אזורית-פרגמטית ולאימוץ נוסחה עדכנית להסכם הקבע, שיביא בסופו של דבר לפתרון הסכסוך.

 

 

למאמרו של דמיטרי שומסקי בנושא - 7.3.2017 - עיתון הארץ

 

 

 

 

הזמנת ספר
 1. שם ושם משפחה*
  נא למלא שם מלא
 2. טלפון*
  נא להזין מספר טלפו
 3. דואר אלקטרוני*
  כתובת האימייל אינה תקינה
 4. כתובת למשלוח הספר*
  נא להזין כתובת למשלוח הספר
 5. הספר שאני מעונין/ת לרכוש*
  נא לציין את שם הספר המבוקש
 6. מספר עותקים*
  נא לציין את מספר העותקים
 7. הערה
  Invalid Input
 8. בדיקה חשובה
  בדיקה חשובה
  נא להזין את האותיות בשדה