פלסטין" - המדינה שבדרך"?

newpublicationtobeprintedעורכים: אפרים לביא ויצחק גל

2012, 109 עמודים, 55 ש"ח

עם הגעת הנהגת אש"ף לשטחים בקיץ 1994 והקמת הרשות הלאומית הפלסטינית, בעקבות הסכמי אוסלו עם ישראל, הוחל בתהליכים של בניין המדינה הפלסטינית. בסיוע הקהילה הבינלאומית נבנו מוסדות שלטון, תשתיות פיסיות ומערכת כלכלית למדינה שבדרך. העימות האלים שפרץ בספטמבר 2000 בין ישראל לפלסטינים, האינתיפאדה השנייה, עצר תהליכים אלה עד כי הרשות הפכה לכלי ריק מבחינה שלטונית.

בשנים האחרונות, מאז נפסק העימות, פנו החברה הפלסטינית והנהגתה, בסיוע הקהילה הבינלאומית וישראל, לדרך של שיקום חברתי ומוסדי. ישראל העניקה גיבוי ועידוד לרשות הפלסטינית בגדה המערבית לפעילותה זו, בין היתר באמצעות הסרת מחסומים והנהגת הקלות תנועה באזור. מטרתה המוצהרת של תוכנית ראש-הממשלה סלאם פיאד, "סיום הכיבוש, הקמת המדינה", לשנים 2011-2009, הייתה לבנות "מלמטה" את המדינה הפלסטינית: לחזק את יסודותיה הכלכליים, החברתיים והביטחוניים של הרשות, כדי שהמדינה הפלסטינית תהפוך עד אמצע 2011 לעובדה קיימת, בלי קשר לעתידו של התהליך המדיני. המטרה הייתה להוכיח לישראל ולקהילה הבינלאומית שיש ביכולתה של ההנהגה הפלסטינית לקבל אחריות על כברת הארץ והאוכלוסייה הנתונים לשליטתה.

עם סיום תוכנית הפיתוח לשנים 2011-2009, הושקה תוכנית פיתוח לאומית לשנים 2013-2011, שכותרתה "הקמת המדינה ובניית העתיד". בהקדמה לתוכנית כתב ראש-הממשלה סלאם פיאד, כי הפלסטינים חצו את "קו הסיום" והם ניצבים על סף מוכנות לאומית לחזות בלידתה של מדינת פלסטין. התוכנית יועדה להמשיך בישום הרפורמות ומאמצי הבנייה והפיתוח שהוחל בהם בתוכנית הקודמת, אך היא גם נשאה מבט אל "היום שאחרי" וכללה פעולות בתחומים שתפקודם עתיד להתרחב עם כינון המדינה הפלסטינית.

בשלושת המאמרים בקובץ זה מובא ניתוח מקיף הבוחן את תוכניות הפיתוח של הפלסטינים לבניין מדינתם בהיבטים המוסדיים, הכלכליים, והתיכנוניים-גיאוגרפיים, תוך השוואה לתמונת המצב בשטח. מחברי המאמרים ניתחו את הישגיהם של הפלסטינים בתחומים אלה, בצד המגבלות והאתגרים הניצבים בפניהם במפעלם הלאומי. כמו כן נבחנה השאלה עד כמה המגבלות הללו מהוות חסם להקמתה של פלסטין כישות מדינית מתפקדת, המקיימת שלטון אפקטיבי ומספקת שירותים ציבוריים נאותים במרחב הטריטוריאלי שלה, ומהם התנאים הנדרשים לההתבססותה של הכלכלה הפלסטינית ולצמיחה כלכלית מתמשכת ובת קיימא.

הזמנת ספר
 1. שם ושם משפחה*
  נא למלא שם מלא
 2. טלפון*
  נא להזין מספר טלפו
 3. דואר אלקטרוני*
  כתובת האימייל אינה תקינה
 4. כתובת למשלוח הספר*
  נא להזין כתובת למשלוח הספר
 5. הספר שאני מעונין/ת לרכוש*
  נא לציין את שם הספר המבוקש
 6. מספר עותקים*
  נא לציין את מספר העותקים
 7. הערה
  Invalid Input
 8. בדיקה חשובה
  בדיקה חשובה
  נא להזין את האותיות בשדה