40 שנות שלטון בשטחים - השפעות על מדינת ישראל

ShnotShiltonCover

אפרים לביא, עורך

2009, 250 עמודים, 60 ש"ח

 

 במלחמת ששת הימים כבשה מדינת ישראל את שטחי חצי האי סיני, חבל עזה, הגדה המערבית ורמת הגולן. היא נסוגה מסיני (1981-1980) במסגרת הסכם השלום עם מצרים, ומחבל עזה במסגרת תוכנית ההתנתקות החד-צדדית (2005), וממשיכה לשלוט בשטחי הגדה המערבית ורמת הגולן.

החזקת השטחים הייתה, בעיקרו של דבר, תוצאה של העדר הסכמה בקרב מעצבי המדיניות לגבי עתיד השטחים ומפת הגבולות הרצויה למדינה, ושל אי יכולתם להתמודד עם סוגיות פוליטיות ואידיאולוגיות הקשורות להיפרדות מן השטחים. ואולם, מחנות הימין והשמאל בישראל לא הגשימו את מאווייהם האידיאולוגיים או המדיניים: ממשלות הימין לא סיפחו את השטחים באופן פורמאלי וממשלות השמאל לא נפרדו מהם. "הסיפוח הזוחל", מפעל ההתנחלויות והמדיניות הכלכלית בשטחים, שיקפו את קווי הפעולה שהנחו את מדיניותן של רוב ממשלות ישראל.

השליטה על עם אחר ומדיניות ההתנחלות הפכו את ישראל בעיני אומות העולם למדינה כובשת ובעלת שאיפות להתפשטות טריטוריאלית, תרמו להתפתחות תופעות שליליות בתוך החברה הישראלית ולעלייתם של ערכים האופייניים לחברה כוחנית. חלה הקצנה בעמדות הציבור בנושאים כמו זכויותיהם הבסיסיות של אזרחים ומיעוטים במדינה דמוקרטית, נוצרו עיוותים בהקצאת המשאבים בחברה, וקבוצות אזרחים הוּדרו מהשפעה על המדיניות הישראלית.

בקובץ זה מכונסים, בשישה שערים, דבריהם של 20 מבכירי החוקרים בישראל מדיסציפלינות שונות. חוקרים אלה האירו, כל אחד לפי השקפתו ותפיסת עולמו, את השפעות השליטה בשטחים על החברה והמדינה בישראל בתחומי הפוליטיקה, החברה, הכלכלה, התרבות והפסיכולוגיה של החברה היהודית בישראל.

 

 

הזמנת ספר
 1. שם ושם משפחה*
  נא למלא שם מלא
 2. טלפון*
  נא להזין מספר טלפו
 3. דואר אלקטרוני*
  כתובת האימייל אינה תקינה
 4. כתובת למשלוח הספר*
  נא להזין כתובת למשלוח הספר
 5. הספר שאני מעונין/ת לרכוש*
  נא לציין את שם הספר המבוקש
 6. מספר עותקים*
  נא לציין את מספר העותקים
 7. הערה
  Invalid Input
 8. בדיקה חשובה
  בדיקה חשובה
  נא להזין את האותיות בשדה